فروشندگان آهن سود آهن آلات را می برند

فروشندگان آهن سود آهن آلات را می برند

فروشندگان آهن سود آهن آلات را می برند

مدیرعامل شرکت الماس کاران سمنگان گفت: به دلیل دارا نبودن کد بورسی برای خرید ورق از بورس کالا, از بازار آزاد ورق مورد نیاز خود را خریداری می کنیم که همین امر قیمت تمام شده محصولات شرکت ما را افزایش می دهد و سود این افزایش قیمت تنها نصیب فروشندگان آهن در بازار ورق می شود.

محمد ایرانپور پاریزی اظهار کرد: شرکت الماس کاران سمنگان در حوزه تولید قطعات و بدنه ماشین آلات معدنی و راه سازی فعالیت می کند که در آنها فولاد آلیاژی و ورق گرم یا ورق سیاه به کار می رود.

به طوری که از ورق سیاه در تولید کاور بیل مکانیکی, بولدوزر, واکوهای معدنی, کفی تریلی, اتاق کمپرسی استفاده می کنیم و به طور کلی تمام بخش هایی از ماشین آلات معدنی که از ورق فولادی ساخته می شوند را تولید می کنیم.

همچنین آهن آلات را نیز در تولید قطعات و ماشین آلاتی که با سختی و برش کاری سر و کار دارند, به کار می بریم. وی افزود: میزان تولید محصولات مختلف شرکت ما حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن در ماه است که سالانه به دو هزار و ۵۰۰ تن نیز می رسد که این میزان بستگی به میزان تقاضا و سفارش مشتریان دارد.

مدیرعامل شرکت الماس کاران سمنگان اضافه کرد: در مواقعی می توانیم از مواد اولیه دیگر مانند فولاد هاردوکس یا CK۴۵ نیز در تولید قطعات ماشین آلات استفاده کنیم. علاوه براین, برخی مواقع ورق با گرید ST۵۲ نیز به عنوان ماده اولیه به کار می بریم.

با این حال, عمده ورق مصرفی شرکت ما گرید ST۳۷ است, البته نوع ماده اولیه نیز توسط مشتریان با توجه به سفارش محصول مورد نظر تعیین می شود.

تامین ورق از بازار آزاد

ایرانپور پاریزی عنوان کرد: درحال حاضر, ورق فولادی را به صورت شیت از بازار سیاه تامین می کنیم. خوشبختانه در محل سایت انواع دستگاه های برش طولی و عرضی را در اختیار داریم و می توانیم ورق را به ابعاد دلخواه برش دهیم. ضمن اینکه ضخامت ورق های دریافتی شرکت ما نیز بسیار متفاوت بوده و از یک میلی متر تا ۴۵ میلی متر متغیر است زیرا برای تولید بدنه ماشین آلات مانند بار کمپرسی باید ضخامت ورق بسیار بالا باشد تا بتواند وزن بار را تحمل کند.

در مقابل, بدنه کابین ماشین آلات برای سبکی بسیار نازک تر است. در عین حال ورق های با ضخامت یک میلی متر تا ۲۸ میلی متر بیشترین تقاضا را دارد.

وی تصریح کرد: شرکت الماس کاران سمنگان ورق فولادی تولید شده در شرکت فولاد مبارکه را از طریق بازار آزاد تامین می کند زیرا ورق این شرکت در بازار بیشتر از سایر شرکت ها وجود دارد و اینکه کیفیت نسبتا بالاتری در مقایسه با سایر ورق های موجود, دارد.

با این حال, به دلیل تنوع ورق دریافتی, هزینه های مختلفی را برای تامین مواد اولیه متحمل می شویم. علاوه بر اینکه قیمت ورق به صورت روزانه و ماهانه در حال تغییر است.

مدیرعامل شرکت الماس کاران سمنگان با اشاره به اینکه شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی جزو مشتریان شرکت الماس کاران سمنگان هستند, بیان کرد: محصولات شرکت ما در شرکت های بزرگ استان های کرمان و هرمزگان مصرف می شود.

همچنین برخی شرکت های استان فارس نیز جزو مشتریان ما هستند. با این وجود معادن بزرگ استان کرمان مانند گل گهر سیرجان و سرچشمه, مشتریان اصلی به شمار می روند.

نمی توانیم با تمام ظرفیت تولید کنیم

مدیرعامل شرکت الماس کاران سمنگان درباره بازار ورق فولادی, عنوان کرد: مشکل اساسی شرکت ما درحال حاضر تامین ورق فولادی است که تمامی آن از بازار سیاه خریداری می شود, حتی نوشتن نامه به وزارت صنعت, معدن و تجارت با تایید مسئولان استانی برای اختصاص سهمیه خرید ورق شرکت فولاد مبارکه در بورس کالا نیز در روند تامین مواد اولیه شرکت ما تاثیر نگذاشت و هنوز سهمیه ای به شرکت ما تعلق نگرفته است.

ایرانپور پاریزی اذعان کرد: با وجود آنکه در برخی مواقع در تامین مواد اولیه فولادی با مشکل روبه رو هستیم, اما هرگز به سمت واردات نرفتیم و تمام مواد اولیه محصولات شرکت ما شامل بدنه, قطعات, ماشین آلات و حتی پیچ و مهره آن ساخت داخل بوده و همگی از تولیدکنندگان داخلی تامین می شوند.

داخلی سازی ساخت قطعات و ماشین الات باعث تقویت تولید ملی شده و مانع خروج ارز از کشور می شود. وی با بیان اینکه وضعیت بازار محصولات شرکت الماس کاران سمنگان مناسب است, اظهار کرد: عمده مشکل تولیدکنندگان درحال حاضر, با توجه به افزایش قیمت ها در یکی ۲سال اخیر, نقدینگی است و به همین دلیل نمی توانیم مواد اولیه را متناسب با ظرفیت تولید تامین کنیم.

ضرورت حمایت از تولیدکننده در تامین مواد اولیه

مدیرعامل شرکت الماس کاران سمنگان با انتقاد از رویکرد مسئولان صنعت کشور در حمایت از تولیدکنندگان, خاطرنشان کرد: متاسفانه تمامی اقدامات مسئولان در حد شعار باقی مانده و حمایتی از تولیدکننده دیده نمی شود.

شرکت ما قطعات بسیار حساس ماشین آلات سنگین معدنی و راه سازی مانند بیل مکانیکی, وابکو, بولدوزر را تولید می کند که در توسعه معادن بزرگ کشور, جاده سازی و عمران و آبادانی و ایجاد اشتغال نقش پررنگی دارند اما مشکلاتی مانند تامین مواد اولیه و نقدینگی مانع تحقق ۱۰۰ درصدی ظرفیت تولید می شود.

ایرانپور پاریزی مطرح کرد: اخیرا شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به شرکت ما برای خرید شاول مراجعه کرده و توانستیم در مدت ۲ماه, این قطعه مهم را طراحی, مهندسی و تولید کنیم.

در صورتی که بتوانیم سهمیه خرید ورق شرکت فولاد مبارکه را از بورس کالا داشته باشیم, به طوری که قادر به تامین مواد اولیه از تولیدکننده و نه از بازار سیاه باشیم, قطعا قیمت ورق خریداری شده کمتر از قیمت بازار آزاد خواهد بود و شرکت ما نیز می تواند محصولاتی با قیمت تمام شده کمتر و قابل رقابت با نمونه های مشابه خارجی تولید کند. در حالی خریداری ورق از فروشندگان آهن آلات تنها باعث گرانی محصول نهایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر قادر به ارائه تخفیف به مشتریان نیستیم و قیمت تمام شده محصولات شرکت ما عمدتا از نمونه های خارجی بیشتر می شود.

به همین دلیل مشتریان رغبت کمتری نسبت به خرید محصولات داخلی دارند. سودی که شرکت ما قرار است به فروشندگان آهن ورق بدهد, با تامین مستقیم مواد اولیه از تولیدکننده, به مشتری تخفیف داده خواهد شد و به تولید محصولاتی رقابت پذیر منجر می شود.

مسئول محتوا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.